O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia

Tutaj publikujcie swoje opowiadania, scenariusze, felietony, rysunki itp

O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia

Postprzez Jureczek Cz, 28.02.2008 08:51

Niepowtarzalny jest urok tego miejsca. Ten rynek w Kazimierzu nad Wisłą jaki jest piękny. Stare kamieniczki wokoło z fasadami jak z bajki. Na środku stara studnia drewniana, wdzięczny obiekt fotografii przyjezdnych. W sklepach pod arkadami wybór przeróżnych pamiątek, z Kazimierzowskimi kogutami na czele. Moja fascynacja tym miejscem okazała się szczęśliwa i dla mnie. To tu na rynku powstały moje najlepsze obrazy. O ilu porach dnia, nocy i roku malowałem to miejsce, sam już nie pomnę.To co opowiem w zeszłym roku w lecie się działo.
W nocy jest tu więcej spokoju. Te cienie, światło z latarni , odbłyski w oknach stały się dla kolejnego obrazu z rynku wyzwaniem.Na pierwszym planie wkomponowałem stolik z martwą naturą. Na suknie barwnym dzbanek, filiżanka , spodeczek, łyżeczki , cukierniczka i świeca zapalona. Ile czasu szukałem odpowiednich rekwizytów po Kazimierskich sklepikach to tylko ja pomnę.Bardzo dbam o piękno i odpowiednią barwę dobieranych przedmiotów. Kawę prawdziwą o odpowiednim dla mojej kompozycji kolorze w termosie z pracowni przyniosłem. Wlałem ją do filiżanki i sam radowałem się piękną kompozycją przyszłego obrazu. Czy to ten kawy aromat, światła, cienie , muzyka z oddali spowodowały, że zapomniałem po co tu jestem i po co jest ta kawa w filiżance? Dopiero jak opróżniłem termos i zabrakło mi kawy do kompozycji obrazu uświadomiłem sobie, że tej nocy nic z malowania nie będzie.
Jerzy Słomczyński
***********************************************
Napisałem to mini opowiadanie na konkurs na tekst reklamujący kawę ogłoszony kiedyś w Gazecie Wyborczej. Tam były jakieś ograniczenia na długość tekstu, tak to krótkie musiało być. To dziwne, nigdy konkursu nie rozstrzygnięto , ani nie unieważniono. Ale Kazimierz nad Wisłą to bardzo lubię . Pozdrawiam
Jurek
Jureczek
 
Posty: 2523
Dołączył(a): N, 20.05.2007 09:22
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez iwna Cz, 28.02.2008 12:07

...bardzo tu sympatycznie :)

a czy opowiadanie powstało na faktach ? tzn czy będzie tu też mozna podziwiać obrazy o których opowiadasz ?

pozdrawiam
iwna
 
Posty: 2887
Dołączył(a): Pn, 20.08.2007 18:51
Lokalizacja: Duza Wies kolo Malego Miasteczka

Postprzez Jureczek Cz, 28.02.2008 12:24

Nie no wiesz, przede wszystkim jestem z wykształcenia i wykonywanego zawodu inżynierem elektronikiem , ale w wierszach i opowiadaniach fantazjuję i piszę o swoich obrazach czy kompozycjach muzycznych. Ale to tylko słowa są.
Ale z tego linku poznasz wiele obrazów powstałych w Kazimierzu. To miasto zyskało sławę wśród artystów po plenerach malarskich organizowanych dla studentów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przed wojną jeszcze.
Pozdrawiam
Jurek
http://www.kazimierz-news.com.pl/kazimierz.html
Jureczek
 
Posty: 2523
Dołączył(a): N, 20.05.2007 09:22
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez iwna Cz, 28.02.2008 13:23

dzięki, panie Inżynierze Jerzy :)
byłam w Kazimierzu, może kiedy znajdę fotki, to podzielę się
póki co zwiedziłam podaną przez Ciebie stronkę
znalazłam takie cudo /sorry, bez podpisu/

Obrazek

byłam też na Twej stronie
....wzruszył mnie Wierszyk Wedlowski, Ballada o Kamie.....
/jam z Pragi :wink: /
iwna
 
Posty: 2887
Dołączył(a): Pn, 20.08.2007 18:51
Lokalizacja: Duza Wies kolo Malego Miasteczka

Postprzez Jureczek Cz, 28.02.2008 14:38

Wiesz , jeszcze piszę na Forum Muzeum Powstania Warszawskiego
www.1944.pl potem "Forum" "Literatura " "Wiersze Jerzego Słomczyńskiego" znajdziesz tam wiersz o Teresce Bogusławskiej i ulicy Skaryszewskiej na Pradze
oraz piszę na Forum Instytutu Rozbitek Jana AP Kaczmarka
www.rozbitek.org Potem "Forum" "Porozmawiajmy o tym" , tam jest "Muszla koncertowa" o Parku Paderewskiego, Justyna Bacz opisana w tym opowiadaniu miło mi odpisała
Pozdrawiam
Jurek
Jureczek
 
Posty: 2523
Dołączył(a): N, 20.05.2007 09:22
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez iwna Pt, 29.02.2008 01:21

Pamiętam rok cały o tym dniu
I muszę wtedy pójść na cmentarz
Na Powązkach będzie gęsty tłum
Co o Powstaniu wiernie pamięta


*

nie pogniewasz się za przytoczenie fragmentu Twego wiersza?

bardzo serdecznie dziękuję za wskazanie Forum Muzeum
o! tam to dopieeero można utknąć ! jakie ono rozbudowane ! ile wiadomości, wspomnień....

jutro zwiedze Forum Instytyutu Pana Kaczmarka :)
czytałam trochę o tym Instytucie, więc jestem ciekawa tego Forum

kłaniam się !
iwna
 
Posty: 2887
Dołączył(a): Pn, 20.08.2007 18:51
Lokalizacja: Duza Wies kolo Malego Miasteczka

Postprzez Jureczek Pt, 29.02.2008 08:00

Dobrze, ze przepisałaś zwrotkę, a cały wiersz też jest na Forum "Wasza Twórczość " u Krystyny Jandy . Wpisalem go koło 1 sierpnia, jest na dalszej stronie.
Na Forum Instytutu Rozbitek to jest bardzo mało wpisów. Są tam zdjęcia z 2006 roku z Warsztatów dla młodych osób chcących pisać muzykę filmową i chcących się uczyć robić filmy. Jan AP Kaczmarek organizuje takie warsztaty co roku , ale w roku 2007 , nie było ich wyjątkowo.
Jureczek
 
Posty: 2523
Dołączył(a): N, 20.05.2007 09:22
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kati13 N, 13.07.2008 13:37

BRAWO!!!! WSPANIAŁE!!!
Avatar użytkownika
kati13
 
Posty: 105
Dołączył(a): So, 28.06.2008 13:19

Re: O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia

Postprzez welfareheals Śr, 13.10.2021 13:03

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39

Re: O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia

Postprzez welfareheals So, 03.09.2022 01:29

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39

Re: O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia

Postprzez welfareheals N, 10.03.2024 04:01

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39


Powrót do Wasza twórczość



cron